
Czy faktura proforma jest wiążąca. Zdobądź więcej szczegółów.
Każdy kto prowadzi firmę, ale także i większość osób dokonujących zakupów przez internet, otrzymał choć raz fakturę proforma. Nie każdy jednakże wie, czym de facto jest ten dokument i czym różni się on od normalnej faktury.
Faktura proforma – dokument handlowy czy księgowy?
Po łacinie pro forma oznacza „prowizorycznie”, toteż raz za razem spotykamy się z tłumaczeniem, że faktura proforma to tymczasowy rachunek sprzedaży. I owszem, faktura tego typu nie jest dowodem księgowym, zatem nie uwzględnia się jej w księdze przychodów i rozchodów bądź w ewidencji księgowej. Rekomenduje się jednak zatrzymać ją na przykład dla celów informacyjnych.
Faktura proforma winna być traktowana raczej jako dokument handlowy, będący rodzajem propozycji danej oferty. Nie jest potwierdzeniem zrealizowania usługi czy zakupu artykułów, zatem w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie wywołuje następstw w zakresie podatku VAT. Czy zatem faktura proforma jest wiążąca? Nie, bowiem mówi o sprzedaży bądź usłudze, która jeszcze nie była sfinalizowana, więc warunki transakcji w niej sformułowane mogą nadal być zmodyfikowane.
Co winna określać faktura proforma?
Faktura proforma posiada analogiczne elementy i przypomina z wyglądu fakturę VAT, a więc:
- dane stron,
- datę i miejsce jej wystawienia,
- nazwę usług albo towarów, będących przedmiotem transakcji (wraz z wskazaniem ich ilości, jednostek miary itd.),
- wartość netto i brutto (zarówno poszczególnych produktów i usług, jak i wartość pełnego zamówienia) zapisana również słownie,
- stawka oraz naliczona z tego tytułu kwota podatku VAT,
- informacja o zakresie ewentualnych zniżek,
- wskazanie daty wykonania usługi lub doręczenia towaru,
- określenie terminu wniesienia opłaty.
Taką fakturę wystawca zobowiązany jest oznakować zauważalnie w nagłówku określeniem “PRO FORMA”, żeby łatwo można było rozróżnić ten dokument od właściwej faktury VAT, generującej następstwa podatkowe. Powinno się także pamiętać, iż ten typ faktury nie zwalnia z obowiązku przekazania klientowi wiążącej faktury VAT. Co istotne, faktury proforma nie przygotowuje się w przypadku, gdy odbiorca przeleje już zaliczkę lub uiści w całości opłatę za przedmiot transakcji.