
Wybór najlepszego kierunku studiów to dylemat, z którym co roku mierzą się dziesiątki tysięcy maturzystów. Nieraz wybór ten określa rozwój przyszłej kariery. We wrześniu znów zaczęły się tury rekrutacji na studia. Sprawdziliśmy więc, które kierunki przyciągają największą ilość chętnych.
Najczęściej wybierane kierunki studiów
W pierwszej dziesiątce najbardziej popularnych kierunków studiów jak co roku na podium pojawia się informatyka. Zainteresowani komputerami coraz częściej wybierają również studia pochodne, które posiadają wysoki potencjał przyszłościowy. Są to naturalnie automatyka oraz robotyka, które nie są przecież kierunkami nowymi, jakkolwiek dopiero wraz z rozwojem technologicznym przestały być uważane, za studia dla marzycieli. W przypadku studiów licencjackich, maturzyści starają się z reguły o indeks na kierunkach zarządzanie i psychologia. Kolejno w zestawieniach widnieją kierunki ekonomiczne (przykładowo rachunkowość i finanse), prawo, budownictwo czy rozmaite filologie (głównie angielska).
Najwięcej chętnych na miejsce przypada na kierunkach z obszaru orientalistyki (sinologia i japonistyka), jak również matematyki. Nie łatwo dostać się także na studia związane z designem, marketingiem czy realizacją filmową. Należy zaznaczyć, iż spora liczba kandydatów na wybrany kierunek studiów zależy nie tylko od jego popularności. Liczni maturzyści ubiegają się przecież o przyjęcie nawet na parę kierunków jednocześnie.
Jak wybrać odpowiedni dla nas kierunek studiów?
Rozmyślając o wyborze kierunku należy rozważyć własne zainteresowania, ale też ewentualny popyt na rynku pracy. Należy aczkolwiek pamiętać, że wybrany kierunek nie przesądza na zawsze przyszłej kariery. Absolwenci studiów pierwszego i drugiego stopnia mogą dowolnie uzupełniać swoją wiedzę na studiach podyplomowych. Są one aranżowane na praktycznie wszystkich uczelniach wyższych i w większości wypadków nie ma warunku ukończenia studiów kierunkowych, aby do nich przystąpić. Wystarczy mieć tytuł inżyniera, magistra lub licencjata.
Studencie, zapamiętaj! Czas studiów to okres, kiedy można również dodatkowo rozwijać swoje umiejętności np. poprzez działanie w wolontariatach bądź organizacjach uczelnianych. Powinno się spożytkować te pięć lat jak najlepiej.