
Fundamenty to niewątpliwie najistotniejsze części domu. Jeśli będą zniszczone staną się niebezpieczeństwem dla całego obiektu. Szczególnym zagrożeniem dla nich jest woda, gdyż może szybko je uszkodzić, a efekty tego będą odczuwalne dla wszystkich lokatorów. Aby temu zapobiec powinniśmy już podczas projektowania domu pomyśleć o izolacji fundamentów – przez to w przyszłości nie będą niezbędne kosztowne i naprawdę skomplikowane prace naprawcze. Skutki mokrych ścian są szczególnie widoczne na najniższych kondygnacjach domu. Jak jednak je odróżnić? Które metody umożliwią ich uniknięcie?
Zalety izolacji fundamentów
Jak przed chwilą nadmieniliśmy, zawilgocenie może być naprawdę niebezpieczne dla domu. Kiedy wilgoć dotrze do ścian, początkowym symptomem jest łuszczenie farby, które jest problemem nie tylko wizualnym. Naprawdę prędko wszak mury zaczynają toczyć grzyby oraz porosty, zaś te potrafią być ogromnym niebezpieczeństwem dla zdrowia mieszkańców domu. Szczególnie groźne będą dla osób z uczuleniami i chorobami systemu immunologicznego, bo u nich czasem skutkują nawet zgonem. Właśnie z tego powodu tak istotne jest to, by fundamenty były odpowiednio odizolowane przed niszczycielskim wpływem wody. Jakie metody to umożliwiają?
Rodzaje izolacji fundamentów
Odróżniamy dwie główne metody izolacji fundamentów – w poziomie oraz w pionie. Pozioma chroni przed wnikaniem wilgoci oraz uszkadzaniem ścian. Druga natomiast chroni fundamenty przed deszczem i wodą podziemną. W zależności od poziomu ryzyka, izolacja fundamentów jest lekka, średnia lub ciężka – ta ostatnia wykorzystywana jest przede wszystkim na obszarach, gdzie nierzadko występują podtopienia. Istotne okazuje się także to, które surowce będą wykorzystane do izolacji fundamentów, dlatego bezwzględnie powinno się wybierać produkty doświadczonych producentów.